a

Już 17 listopada na wrocławski Rynek po raz dziesiąty zawita jeden z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. Pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników na odwiedzających czeka moc atrakcji i niespodzianek.

Jarmark po raz pierwszy na Placu Solnym

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy oprócz Rynku, ulicy Świdnickiej i ulicy Oławskiej swoim zasięgiem obejmie również Plac Solny. Również tam zagoszczą nowe domki handlowe z przeróżnymi pysznościami i unikatowymi wyrobami. Ptysiowe gofry, maślane bułeczki Roti, placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem, szynki pieczone, oryginalna chałwa, góralskie serki, czekoladowe pierniki, unikatowa ceramika ukraińska, świąteczne ozdoby z drewna, kosmetyki naturalne. W pobliżu ustawiony zostanie również oryginalny domek z tarasem widokowym, gdzie będzie można skosztować gorących napojów, podziwiając jednocześnie panoramę Jarmarku Bożonarodzeniowego. Odwiedzający Jarmark będą mieli okazję zmierzyć się z krętymi korytarzami w Zimowym Labiryncie. W jednym z domków na Placu Solnym będzie można wykonać woskowy odlew własnej dłoni.

Kulinarne nowości, Jarmarkowe pyszności…

Jarmark Bożonarodzeniowy to miejsce szczególne dla wszystkich łasuchów! Pierzeja północna Rynku stanie się prawdziwym rajem dla smakoszy! To między innymi tutaj będzie można skosztować przysmaków z Europy i nie tylko. Pośród europejskich smaków i aromatów, znajdziemy wyborne specjały: alzackie podpłomyki flammkuchen, turecka baklava, czy tureckie ciasto drożdżowe borek ze szpinakiem i serem fetą, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników, które znajdziemy w stylowym drewnianym Młynie. Nie zabraknie jarmarcznych słodkości: pysznych, hiszpańskich pączków churros, owoców w czekoladzie, kołaczy węgierskich. Dla koneserów czekolady proponujemy ręcznie wykonane, przepyszne i zaskakujące swoją formą czekoladowe figurki – będą one nie tylko rajem dla podniebienia, ale także oryginalnym świątecznym prezentem. Pojawią się również węgierskie wędliny: pikantne, wędzone kiełbasy paprykowe, tradycyjny boczek „kolozsvári” oraz salami z jelenia. Tradycyjnie nie zabraknie specjałów polskiej kuchni. W drewnianych domkach znajdą się między innymi: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, rogale świętomarcińskie, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, burgery wołowe, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, aromatyczne zioła i przyprawy, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, miody i austriackie sery.
5

W poszukiwaniu świątecznych inspiracji

W drewnianych domkach będzie można wybierać świąteczne podarunki. W tym roku nowością wśród rękodzieła na Jarmarku będzie wyjątkowa ceramika z Ukrainy, własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne z ekologicznych materiałów, a także tradycyjne rzeźby, szkatułki, a nawet instrumenty muzyczne z dalekiej Tajlandii. Miłośnicy elegancji w męskim wydaniu będą mogli znaleźć oryginalne drewniane muszki i spinki do mankietów z niepowtarzalnymi wzorami. Pośród unikatów z najdalszych zakątków świata znajdą się wyroby dekoracyjne i biżuteria prosto z Afryki! Bliżej poznamy takie kraje jak: Zambia, Mozambik, Tanzania, Kongo czy Uganda. Wielbiciele biżuterii będą mogli wybierać pośród wyrobów z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, metaloplastyki. Pojawią się wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny. Odwiedzający Jarmark w świątecznych domkach znajdą również ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, marsylskie mydła zapachowe, naturalne kosmetyki i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów. Będzie można również wysłać do bliskich wyjątkową, bo malowaną w drewnie kartkę świąteczną. Miłośnicy rękodzieła, techniki decupage, inspiracji folkowych i stylu eko z pewnością nie będą zawiedzeni. Przy wrocławskiej choince tradycyjnie zamówimy ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez mincerza. Z jarmarkowymi talizmanami dobra passa nie opuści przez cały następny rok.

Mnóstwo radości

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy to także moc atrakcji wywołujących uśmiech na twarzy każdego, kto w tym magicznym czasie odwiedzi Rynek! W Bajkowym Lasku na najmłodszych uczestników Jarmarku czekać będą piękne, bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy też „Pinokio” z rosnącym nosem. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” pojawią się rozświetlone sanie z „magicznymi prezentami”, które swym urokiem zaproszą do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. W „Świątecznym Wiatraku” w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry i „Kominkowym Domku” na pierzei północnej Rynku, tradycyjnie będzie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów a wszystko to w wyjątkowych, ceramicznych jarmarkowych kubeczkach. Plenerowe kominki swoim blaskiem i ciepłem przyciągną każdego komu doskwierać będzie zimowa aura. Obok Świątecznego Wiatraka pojawi się niezwykły domek, gdzie przedszkolaki w godzinach przedpołudniowych wezmą udział w świątecznych warsztatach malowania bombek. W pobliżu „Domku Pod Krasnalem” zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja. Nieopodal choinki ustawiona będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy będą mogli wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja. Na wrocławski Rynek zawita krasnal Prezentuś. Legenda głosi, ze trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia… Ten przesympatyczny wrocławski Krasnal pojawia się tylko raz w roku, właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu i znika na kolejne 11 miesięcy.
9

Moc świątecznych wydarzeń!

Jarmark Bożonarodzeniowy to także niezwykłe wydarzenia, które sprawią, że serce Wrocławia zabije mocniej! Goście jarmarku będą świadkami niezwykłych parad pełnych muzyki, światła i energii. A już od 1 grudnia, kiedy to przy wrocławskiej choince pojawi się scena, będzie można podziwiać występy artystyczne najmłodszych, koncerty świąteczne, magiczne widowiska, realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Czas spędzony na jarmarku z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy odwiedzą wrocławski Rynek.

Jarmark Bożonarodzeniowy od 17 listopada do 22 grudnia 2017 w godzinach od 10.00 do 21.00. Spotkajmy się na wrocławskim Rynku w świątecznym klimacie!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJesienna edycja Wampiriady – Ty też możesz pomóc!
Następny artykułAlpiniści zawieszą biało-czerwoną flagę na Iglicy
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.