20 ciekawych rzeczy, które możesz zrobić za darmo we Wrocławiu

0
a

Jesteśmy przekonani, że nie trzeba mieć mnóstwo pieniędzy, by w mieście mile spędzić czas. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy zestawienie rzeczy, które można robić za darmo we Wrocławiu. Przyznajemy, że jest w czym wybierać.

Wielu mieszkańców Wrocławia, a zwłaszcza osoby przyjezdne nie wiedzą, że w stolicy Dolnego Śląska jest mnóstwo atrakcji za które… nie trzeba nic płacić. Tymczasem w darmowej ofercie miasta do odwiedzenia są m.in. muzea, festiwale, kina w plenerze. Jest także możliwość skorzystania z otwartych wykładów, czy pobudzenia szarych komórek w labiryncie na Brochowie. Jak widać, w naszym mieście nie można się nudzić.

Poniżej przedstawiamy nasze zestawienie wrocławskich atrakcji za free. Aby było Wam łatwiej znaleźć coś zgodnego z upodobaniami, pogrupowaliśmy nasze pomysły na: ciekawe miejsca w plenerze (nie możemy doczekać się wiosny!), wydarzenia kulturalne oraz rozwój osobisty i nauka.

Co można roić za darmo we Wrocławiu?

Ciekawe miejsca w plenerze

  1. Labirynt w Parku na Brochowie – zwany też labiryntem grabowym (nazwa pochodzi od drzew grabów). Spacer po nim to spora dawka adrenaliny, bo trochę trzeba się nagłówkować, by znaleźć wyjście. Oprócz labiryntu z drzew, brochowski park ma urokliwe rzeczki a także kładki i mosty. Najpiękniej jest na wiosnę i lato.
fot. wroclaw.pl
fot. wroclaw.pl

2. Kino plenerowe – we Wrocławiu kin na zewnątrz nie brakuje. Latem można oglądać nawet nowości z festiwali filmowych. Od trzech sezonów na Wyspie Słodowej podczas wakacji odbywały się pokazy przeróżnych ekranizacji. Filmy można było też oglądać na Rynku w ramach Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty oraz na osiedlu Lipa Piotrowska – w ramach „kina sąsiedzkiego”. Na ten moment nie posiadamy informacji o konkretnych terminach letniego kina plenerowego w 2019 roku, ale z pewnością będziemy jeszcze o nim pisać.

fot. wyspa.wroclaw.pl
fot. wyspa.wroclaw.pl

3. Ogród Ossolineum – w samym centrum Wrocławia, przy ul. Szewskiej znajduje się miejsce, w którym można odpocząć od miejskiego hałasu i pośpiechu. Ogród Ossolineum to idealna przestrzeń na chwilę wyciszenia i relaksu.
Ossolineum-Wroclaw-34. Wyścigi konne na Partynicach – doskonałe miejsce na odpoczynek i rozrywkę, a do tego dawkę emocji związanych z wyścigami. W tym roku sezon rozpocznie się 15 kwietnia.
_mg_34825. Pokazy Fontanny Multimedialnej we Wrocławiu. Fontanna działa w sezonie wiosenno-jesiennym. Jej pokazy prezentowane są o pełnych godzinach, a po zmroku dochodzi do tego efektowna gra kolorowych świateł. Fontanna znajduje się w Parku Szczytnickim w sąsiedztwie Hali Stulecia. Ciekawostka: wrocławska fontanna jest największym obiektem multimedialnym w Polsce.

Fontanna Multimedialna Wrocław fot. Jarek Ciuruś
Fontanna Multimedialna Wrocław fot. Jarek Ciuruś

6. Wyspa Słodowa – niewielka urokliwa wysepka na Odrze położona w obrębie Starego Miasta. Wiosną i latem jest tłumnie oblegana zarówno przez miejscowych, jak i turystów. Na wyspie panuje atmosfera wyluzowania z uwagi na przebywającą tu młodzież. Osoby, które jeszcze nie były na Wyspie, gorąco zachęcamy do tego, by poznać jej specyficzny klimat oraz z innej perspektywy spojrzeć na miasto.

7. Spacery po urokliwym Ostrowie Tumskim oraz po wrocławskich parkach (np. Park Południowy, Park Wschodni, Park Zachodni, Park Szczytnicki).

fot. Janusz Krzeszowski
fot. Janusz Krzeszowski

Wydarzenia Kulturalne

  1. Noc Muzeów we Wrocławiu – to najpopularniejsza kulturalna impreza, podczas której wiele muzeów, galerii i innych obiektów zabytkowych można zobaczyć zupełnie za damo. Ponadto wydarzeniu zwykle towarzyszą wykłady, warsztaty, koncerty oraz liczne zajęcia dla dzieci. W roku 2019 Noc jest zaplanowana na 18-19 maja o godz. 18:00. Warto już teraz zapisać sobie tę datę do kalendarza.

    fot. Jarek Ciuruś
    fot. Jarek Ciuruś
  2. Muzeum Historyczne Wrocławia i darmowa wystawa „1000 lat Wrocławia” – ekspozycja prezentuje obraz dziejów Dolnego Śląska i Wrocławia. Każda wystawowa sala ukazuje inny okres historyczny Wrocławia. Znajduje się tutaj nawet kultowy neon z napisem „Dobry wieczór we Wrocławiu”.
  3. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej z propozycją „Galerii Sławnych Wrocławian”. Wystawa składa się z marmurowych popiersi znanych Wrocławian, wśród których są naukowcy, artyści, sportowcy oraz politycy.
  4. Muzeum Archeologiczne – na wystawy stałe: „Archeologię Śląska”, „Epokę kamienia i wczesną epokę brązu”, „Epokę brązu i wczesną epokę żelaza” oraz „Śląsk Średniowieczny” obowiązuje wstęp wolny.
  5. Muzeum Współczesne – na wszystkie wystawy w czwartki wstęp jest bezpłatny.
  6. Muzeum Architektury – w środy wstęp darmowy.
  7. Muzeum Militariów – darmowy wstęp na wystawy stałe: „Broń dawna”, „Broń palna”, Hełmy wojskowe” i „Broń biała”.
  8. Pawilon Czterech Kopuł – we wtorki darmowy wstęp na wystawy stałe.
  9. Wrocławskie Galerie Sztuki:

Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32 – wstęp wolny w środy

Galeria Dizajn, ul. Świdnicka 2-4 – wstęp wolny

Galeria SiC, ul. Kościuszki 9/10 – wstęp wolny

Rozwój osobisty, nauka

  1. Darmowa nauka języków obcych w ramach Language Cafe w Mediatece. Biblioteka kieruje zajęcia dla osób, które już potrafią komunikować się w wybranym przez siebie języku, a w ramach zajęć chcą ćwiczyć umiejętności językowe. Spotkania odbywają się w Mediatece przy pl. Teatralnym.
    adult-1868015_1920
  2. Konwersacje po angielsku w ramach English Conversations Wrocław. Inicjatywa ma na celu szlifowanie języka angielskiego za darmo. Jest jeden warunek: aby skorzystać, trzeba znać angielski na poziomie co najmniej komunikatywnym. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz. 18:00-21:00 w Sky Tower.
  1. Bogata oferta wrocławskich bibliotek. Biblioteki w naszym mieście zapewniają szereg zajęć, wykładów, warsztatów i spotkań autorskich. Trzeba tylko systematycznie sprawdzać w internecie, co w danym momencie mają do zaproponowania. Oprócz tego – rzecz jasna – warto skorzystać z opcji wypożyczania książek, np. z zakresu rozwoju osobistego, psychologii, czy innych interesujących nas dziedzin. Trzeba przyznać, że we Wrocławiu jest co czytać!
    31912633111_0ee8b85c9e_z
  2. Otwarte wykłady i warsztaty – możliwość skorzystania z darmowych zajęć jest bardzo ciekawą opcją. Uważamy, że przez całe życie warto się dokształcać i próbować nowych rzeczy. Trzeba tylko wiedzieć co, kiedy i gdzie… Z tym jest trochę problem, ponieważ wykłady nie zawsze są mega popularne – a bardzo szkoda. Znaleźliśmy jednak stronkę, na którą warto zaglądać, bo można na niej znaleźć masę ciekawych spotkań. W większości są to propozycje darmowe.
    https://kulturadostepna.pl/

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszego zestawienia. Natomiast jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na darmowe atrakcje we Wrocławiu, a my ich nie przedstawiliśmy w artykule, to napiszcie je w komentarzach. Razem z pewnością możemy znaleźć więcej inspiracji na kreatywne spędzenie czasu wolnego.

 

Artykuł o Hostelach we Wrocławiu – naciśnij i przeczytaj o naszych polecanych hostelach
Artykuł o Hostelach we Wrocławiu – naciśnij i przeczytaj o naszych polecanych hostelach

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław na weekend: 7 najciekawszych wydarzeń [24-26 maja 2019]
Następny artykuł„YouWro Student’s Festival” – wszystko co musisz wiedzieć o największych juwenaliach we Wrocławiu!